Hallands Konstmuseum

Tollsgatan
302 32 Halmstad

035-16 23 00
kansli@hallandskonstmuseum.se

GPS-koordinat
Lat N 56° 40′ 51.54″
Lon E 12° 51′ 41.85″

Busshållplats
Norre Port
Promenera härifrån genom Norre Katts park, ca 400 m

 

Friluftsmuseet Hallandsgården

Sofiavägen
302 31 Halmstad

035-16 23 00
kansli@hallandskonstmuseum.se

GPS-koordinat
Lat N 56° 40′ 51.34″
Lon E 12° 51′ 3.2″

Busshållplats
Lasarettsvägen
Promenera ned mot centrum, sväng vänster in på Stridbecksliden
Efter ca 70 m, tag höger in på Sofiavägen och fortsätt ca 200 m

 

Bildstationen

035-16 23 19
bildstationen@hallandskonstmuseum.se

 

Konst i Halland

035-16 23 00
konstihalland@hallandskonstmuseum.se

—————————————————————————————–

Personal

 

Anneli Adamsson
035-16 23 03
anneli.adamsson@hallandskonstmuseum.se
Intendent/Avdelningschef Utställningar och samlingar

Mattias Ahlberg
Dataregistrerare, Bildstationen

Josefine Andersdotter Regfeldt
035-16 23 02
josefine.andersdotter@hallandskonstmuseum.se
Reception, bokningar

Jenny Andersson
jenny.andersson@hallandskonstmuseum.se
Dataregistrerare, Bildstationen

Maria Bonde
035-16 23 08
maria.bonde@hallandskonstmuseum.se
Kommunikatör

Jasper Cato
0340-842 38
jasper.cato@museumhalland.se
Konservator

Johan Dahnberg
035-16 23 16
johan.dahnberg@hallandskonstmuseum.se
Intendent

Lisbeth Eliasson
035-16 23 15
lisbeth.eliasson@hallandskonstmuseum.se
Ekonom

Magnus Jensner
035-16 23 01
magnus.jensner@hallandskonstmuseum.se
Museichef

Andreas Johansson
035-16 23 19
andreas.johansson@hallandskonstmuseum.se
Intendent

Mattias Johansson
035-16 23 17
mattias.johansson@hallandskonstmuseum.se
Intendent foto

Jessica Johansson
jessica.johansson@hallandskonstmuseum.se
Dataregistrerare, Bildstationen

Solveig Johansson
solveig.johansson@hallandskonstmuseum.se
Dataregistrerare, Bildstationen

Ulf Karlsson
035-16 23 25
ulf.karlsson@hallandskonstmuseum.se
1:e Museitekniker

Stefan Kejlberg
035-16 23 27
stefan.kejlberg@hallandskonstmuseum.se
Magasinsföreståndare

Gunnel Kyrklund
035-16 23 23
gunnel.kyrklund@hallandskonstmuseum.se
Lokalvårdare

Erik Larsson
erik.larsson@hallandskonstmuseum.se
Dataregistrerare, Bildstationen

Evelina Lindblom
035-16 23 14
evelina.lindblom@hallandskonstmuseum.se
Intendent/Avdelningschef Publik och regional närvaro

Elin Lundgren
035-16 23 26
elin.lundgren@hallandskonstmuseum.se
Kommunikatör

Johanna Nilsson
035-16 23 05
johanna.nilsson@hallandskonstmuseum.se
Reception, bokningar

Camilla Rosberg
035-16 23 21
camilla.rosberg@hallandskonstmuseum.se
Regional konstsamordnare Hallands Konstmuseum/Konst i Halland

Lotta Sandberg
035-16 23 07
lotta.sandberg@hallandskonstmuseum.se
Konstpedagog

Jan Svensson
035-16 23 10
jan.svensson@hallandskonstmuseum.se
Fotograf

Annelie Tuveros
035-16 23 06
annelie.tuveros@hallandskonstmuseum.se
Intendent utställningar

Robert Twamley
035-16 23 18
robert.twamley@hallandskonstmuseum.se
Museitekniker

Anna Vujin
035-16 23 09
anna.vujin@hallandskonstmuseum.se
Assistent

Malin Winther
035-16 23 20
malin.winther@hallandskonstmuseum.se
Assistent Bildstationen

 

Timanställd personal

 

Kirsten Drejdal
Friluftsmuseet Hallandsgården

Sara Karlsson
Friluftsmuseet Hallandsgården

Joakim Regfeldt
Friluftsmuseet Hallandsgården

Tiffany Szente
Friluftsmuseet Hallandsgården